5/5 - (1 امتیاز)

یک نوشته برای آن که به کتاب تبدیل شود، مراحل مختلفی را باید طی کند. کتاب هایی که در بازار وجود دارند، همگی مراحل چاپ کتاب را طی کرده اند و از طراحی جلد، صحافی تا دریافت مجوزهای لازم را گذرانده اند تا در بازار منتشر شوند.

این مراحل در صورتی که به درستی طی نشود، نشر کتاب با مشکلات متفاوتی روبرو خواهد شد و زمان زیادی را خواهد طلبید تا این مشکلات برطرف شوند. چاپ کتاب مراحلی دارد که گاهی اوقات برای یک نویسنده پیچیده و مبهم است اما برای موسساتی که در این حوزه فعالیت دارند و روزانه کتاب‌هایی را به آماده چاپ می‌کنند بسیار ساده هستند.

مراحل چاپ کتاب

همانطور که می دانید اولین مرحله از مراحل چاپ کتاب ، نگارش آن است. نویسنده باید مدتی را صرف نگارش کتاب خود کند. محتوای یک کتاب مهمترین عامل فروش آن است. پس در انتخاب موضوع و نحوه نگارش بسیار دقت کنید. سپس کتاب خود را به صورت دست نویس و یا تایپ شده در اختیار ناشر قرار دهید.

مرحله دوم ویراستاری کتاب است. نویسنده اگر تجربه کافی داشته باشد می تواند کار ویراستاری را انجام داده و نسخه ویرایش شده را در اختیار ناشر قرار دهد. اگر زمان یا تجربه کافی برای این کار را نداشته باشد ویراستار این کار را بر عهده خواهد گرفت و با مطالعه دست نوشته آن را اصلاح خواهد کرد. ویراستار حق ندارد محتوای کتاب را تغییر دهد و فقط ایرادات دستوری و نگارشی متن را برطرف خواهد کرد.


چاپ کتاب فوری با بهترین کیفیت در چاپ قاصدک سفید


پس از ویراستاری نوبت به صفحه بندی کتاب می رسد. انتخاب اندازه کتاب، تعداد صفحات و موضوع آن تاثیر زیادی در نوع صفحه بندی کتاب دارد. متخصصان این کار بهترین نوع صفحه بندی را برای کتاب شما انتخاب خواهد کرد.

مراحل چاپ کتاب

مراحل چاپ کتاب

باید در نظر داشته باشید که عنوان کتاب و طرح جلد آن، ویترین های کتاب هستند. خوانندگان در ابتدا عنوان و جلد کتاب را مشاهده می کنند. اگر این دو مورد توجه آن ها را جلب کند به سراغ محتوای داخلی آن می روند. عنوان و طرح جلد هنگام طی مراحل چاپ کتاب، تاثیر بسزایی در فروش کتاب خواهند داشت. سعی کنید از طراح های حرفه ای استفاده کرده و عنوان جذابی برای کتاب خود استفاده کنید.

پس از طی کردن مراحل چاپ کتاب، نوبت به دریافت مجوزهای لازم خواهد رسید. شابک کتاب، شماره استاندارد بین المللی آن است که دارای سیزده رقم بوده و باید توسط ناشر از وبسایت شابک دریافت شود. سپس به سراغ دریافت فیپا خواهیم رفت. فیپا فهرستی از اطلاعات کتاب می باشد که در ابتدای آن درج می شود.

پس از دریافت فیپا و شابک نوبت به دریافت مجوز وزارت ارشاد می رسد. باید نسخه پرینت شده کتاب که دارای فیپا می باشد را برای این وزارت ارسال کرده و منتظر پاسخ آن ها شوید. وزارت ارشاد طی یک الی دو هفته پاسخ شما را خواهد داد. در آخر نیز کتاب را برای چاپ و صحافی در اختیار چاپخانه قرار می دهید.

هزینه چاپ کتاب

شاید برای شما سوال باشد که در صورت طی مراحل چاپ کتاب خود، هزینه چاپ کتاب برای شما چگونه و بر چه اساسی محاسبه می شود. برای تخمین هزینه چاپ کتاب باید به چند فاکتور تاثیرگذار دقت کرد.
عوامل زیادی مانند قطع کتاب ، تیراژ کتاب و … روی هزینه نهایی چاپ تاثیرگذار هستند. به عنوان مثال در صورتی که از جلد سفت و ضخیم استفاده شود، قیمت چاپ کتاب بالاتر خواهد رفت.

استفاده از رنگ های مختلف در کتاب و چاپ های رنگی نیز می تواند باعث افزایش هزینه چاپ کتاب شود.به منظور اینکه تخمینی از هزینۀ نهایی چاپ کتاب خود داشته باشید، باید اطلاعات و معیار هایی درنظر را داشته باشید که می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی با کارشناسان قاصدک پرینت در تماس باشید.