5/5 - (1 امتیاز)

بعد از کارت ویزیت و انواع اوراق اداری، بروشور و تراکت محبوب ترین محصولات چاپی تبلیغاتی هستند. تفاوت بروشور و تراکت برای برخی از مردم روشن است؛ اما بیشتر مردم با تفاوت این دو ابزار تبلیغاتی، آشنا نیستند. قانون ثابتی برای تعریف دقیق بروشور و تراکت وجود ندارد؛ اما بر اساس تجربه و کاربرد، می توان ویژگی های ظاهری و کاربردهای جداگانه ای برای این دو محصول چاپی، در نظر گرفت.

تعاریف تراکت و بروشور

به منظور مشخص کردن تفاوت بروشور و تراکت می بایست در ابتدا با هر کدام از این روش های تبلیغاتی آشنا بود و سپس در خصوص تفاوت های آنها نظر داد.


چاپ بروشور فوری با بهترین کیفیت در چاپ قاصدک سفید


تراکت چیست؟

تراکت به طور معمول یک صفحه بدون تاخوردگی است و نظر بیننده را به یک رخداد، خدمت، محصول یا ایده جلب می کند. تراکت ها اغلب پیام های ساده ای دارند که در زمان کوتاهی، به خواننده منتقل می شود. برای کاهش هزینه چاپ، تراکت ها در اندازه های کوچکی چاپ می شوند و یک رو هستند.

تراکت ها در هر محلی که مردم حضور داشته باشند (مانند نمایشگاه ها و فروشگاه ها)، بین آن ها توزیع می شوند. تراکت ها را می توان تا کرد و در پاکت قرار داد. از لحاظ رنگ، هیچ محدودیتی برای تراکت وجود ندارد؛ اما بیشتر تراکت ها روی کاغذهای رنگی چاپ می شوند تا جلب توجه کنند و خوانده شوند.

تراکت ها به طور معمول با اهداف کوتاه مدت چاپ می شوند؛ به طور مثال، برای آگاه کردن مردم از رویدادهایی مانند فروش فوق العاده، قرعه کشی، افتتاحیه یا توسعه یک فروشگاه، می توان تراکت چاپ کرد. به همین خاطر کاغذی که تراکت روی آن چاپ می شود، از نوع کاغذهای مرغوب و ضخیم نیست. ولی در صورتی که تراکت حاوی اطلاعات کلی مانند خدمات و محصولات سازمان باشد، می توان آن را با اهداف بلند مدت تهیه کرد تا طول عمر بیشتری داشته باشد؛ در این موارد تراکت را روی کاغذهای ضخیم تر چاپ می کنند.

تفاوت بروشور و تراکت

تفاوت بروشور و تراکت

بروشور چیست؟

بسیاری از ویژگی های بروشور، مشابه تراکت است؛ با این تفاوت که بروشورها همواره به صورت دورو چاپ می شوند. بروشورها بر خلاف تراکت، دارای تا خوردگی هایی هستند و صفحات جداگانه ای برای گنجاندن محتواها، ایجاد می کنند. تاخوردگی بروشورها انواع مختلفی دارد. بروشورها می توانند دارای صفحات متعددی باشند که به یکدیگر متصل شده اند. به بروشوهای ساده و کوچک، پمفلت نیز گفته می شود.

برخلاف تراکت ها که اندازه های استانداردی دارند، بروشورها را می توان در هر اندازه ای چاپ کرد. بروشورها، روی کاغذهای ضخیم تری چاپ می شوند تا دوام و ماندگاری طولانی تری داشته باشند. بروشورها به صورت تمام رنگی چاپ می شوند و برای براق شدن آن ها، از پوشش هایی مانند چاپ UV استفاده می شود.

قیمت چاپ بروشور، بیشتر از تراکت است و سازمان ها برای چاپ آن بیشتر هزینه می کنند؛ زیرا بروشور ابزاری است که سازمان ها از طریق آن، خدمات یا محصولات خود را به مشتری ارائه می کنند و مشتری ها با مطالعه بروشور و مقایسه با بروشور شرکت های رقیب، در مورد کیفیت کار قضاوت می کنند. از این رو، در تهیه بروشور هیچ نوع سهل انگاری نباید اعمال شود.

تفاوت بروشور و تراکت باعث استفاده آنها در مصارف مختلفی می شود؛ اما هر دو ابزارهای مهم تبلیغ و فروش هستند که در هر سازمان و کسب و کاری، کاربرد دارند. اگر هر نوع سوالی در مورد این محصولات چاپی و قیمت چاپ دارید، با چاپ هادی تماس بگیرید. همکاران ما در چاپ هادی آماده هستند تا با ایده و طراحی های خود، شما را همراهی کنند.


چاپ تراکت فوری با بهترین کیفیت در چاپ قاصدک سفید


۵ تفاوت بروشور و تراکت

حال که با معانی بروشور و تراکت آشنا شدیم می توانید نقاط تفاوت بروشور و تراکت را پیدا کرده و آنها را از هم متمایز کنیم.

۱٫تراکت ها در حالت کلی بدون تا می باشند و به صورت یک برگه صاف در اختیار مخاطب قرار میگیرد، اما بروشورها می توانند دارای چندین تا خوردگی و یا به اصطلاح لت باشند.

۲٫کاغذ مورد استفاده در تراکت ها اگر به منظور تبلیغات عادی باشد، به صورت یک لایه نازک کاغد می باشد. این درحالیست که کاغذ استفاده شده در ساخت بروشور بسیار محکم تر بوده و روغنی می باشد تا دوام و ماندگاری طولانی تری داشته باشد.

۳٫قیمت چاپ بروشور از تراکت بیشتر است که اصلی ترین تفاوت بروشور و تراکت را رقم می زند.

۴٫بروشور بیشتر به منظور معرفی خدمات و محصولات استفاده می شود اما از تراکت ها برای معرفی فروشگاه، شرکت و توضیح کلی استفاده می شود.

۵٫تراکت ها عموما در سایزهای A4 و A5 چاپ می شوند اما بروشورها سایز مشخصی ندارند و در سایزهای مختلفی قابل چاپ هستند.

بعد از آشنایی کلی با تفاوت بروشور و تراکت می توان نسبت به تهیه آنها اقدام کرد. درست است که از هر دو روش برای معرفی کسب و کار استفاده می شود اما تفاوت بروشور و تراکت در شیوه این تبلیغ و هدف آنها معرفی می شود و برحسب تجربه، گزینه بهتر انتخاب می شود. به طور کلی بروشور نسبت به تراکت ها جذاب تر هستند و البته هزینه بیشتری هم دارند.