رای شما post

با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش شیوه های جدید ساخت کاغذ، شکل های مختلفی از کاغذها تولید می شود که ویژگی های مربوط به خود را دارد. در این بین کاغذهای تحریر و گلاسه جزو پر مصرف ترین نوع کاغذها هستند. به همین دلیل دانستن تفاوت کاغذ گلاسه و تحریر بسیار مهم است.

عموماً مردم با کاغذ های تحریر آشنایی دارند .

مطمئناً اکثر مردم در امور زندگی خود با کاغذ A4 سر و کار دارند و  می بایست گفت جنس این نوع کاغذ را اصطلاحاً کاغذ تحریر می گویند  البته در اینجا باید گفت A4 نام سایز کاغذ است اما چون کاغذ A4 با توجه به پر مصرف بودنش برای اکثر مردم نامی آشناست ، از این رو این نوع کاغذ را مثال زدیم .

نوع دوم با نام کاغذ گلاسه یا اصلاح عامیانه اش (کاغذ روغنی) بوده  که از مشخصه های اصلی آن صاف و براق بودن سطح آن می باشد که در برخی امور مانند پوستر ها ، آگهی های تبلیغاتی ، تراکت ها و بروشور های تبلیغاتی کار برد فراوانی دارد .

تفاوت کاغذ گلاسه و تحریر

تفاوت کاغذ گلاسه و تحریر

تفاوت کاغذ گلاسه و تحریر از نظر جنس

یکی از عمده ترین تفاوت کاغذ گلاسه و تحریر، کاغذ تحریر دارای سطحی بافت دار و با قدرت جذب بالا می باشد که معمولا در چاپ های رنگی از نوع جوهر افشان و یا مرکبی، مانند دستگاه افست، به علت جذب و نفوذ رنگها به داخل بافتهای کاغذ، رنگها کمی کدر شده و شفافیت خود را از دست می دهند اما در مواردی که نیاز به نوشته شدن متن باشد از این نوع استفاده می کنند.


انجام تمامی امور چاپ در مرکز چاپ قاصدک سفید


اما کاغذ گلاسه به خاطر صاف و براق بودن سطح و نداشتن بافت و عدم جذب و کشش مرکب به داخل بافتها،  باعث می شود که مرکب بر روی سطح کاغذ بماند، براق بودن سطح نیز باعث شفافیت رنگها و در نتیجه بالا رفتن کیفیت و مطلوبیت جاپ می شود.

کاغذ تحریر

کاغذ تحریر

تفاوت کاغذ گلاسه و تحریر از نظر قیمت

معمولا در شرایط فعلی قیمت کاغذ گلاسه از کاغذ تحریر بیشتر است اما این بستگی به موجودی کاغذ گلاسه در بازار و ضخامت آن دارد. گاهی پیش آمده که هر دوی اینها قیمت یکسانی داشته است .

با توجه به این که کاغذ تحریر برای استفاده در مواردی مانند قبض یا فاکتور که نیاز به افزودن نوشته دارد مناسب تر است عموما از کاغذ تحریر استفاده می کنند .

منظور از کاغذ ۷۰ گرم یا ۸۰ گرم چیست ؟

این واژه به این معناست که یک برگ آن کاغذ در ابعاد ۱۰۰ سانتی متر در ۱۰۰ سانتی متر دارای وزن ۷۰ گرم یا ۸۰ گرم می باشد . در کل وزن کاغذ نشانه ضخامت آن است هرچه وزن کاغذ بیشتر باشد ضخامت آن بیشتر است