رای شما post

ایجاد کاتالوگ برای محصولات یکی از روش های مدرن تبلیغات و معرفی محصول به مشتریان می باشد. در طراحی کاتالوگ می بایست ویژگی های یک کاتالوگ خوب را قبل از طراحی و سفارش دانست تا محصول خروجی، با تقاضای کاربر همسو باشد. کاتالوگ شامل اطلاعاتی است که  یک محصول را به مصرف کننده معرفی می کند.

یک کاتالوگ دارای اطلاعاتی می باشد که مصرف کننده ممکن است این اطلاعات را در فروشگاه ها یا مغازه های دیگر به دست نیاورد اما فروشگاه ها با ارائه کاتالوگ محصولات به مشتری کاملا این اطلاعات را در اختیار مصرف کننده قرا خواهند داد.بیشتر محصولات آرایشی، داروها، مواد غذایی،، رستوران ها و… دارای کاتالوگ معرفی محصولات و خدماتشان می باشد. جذابیت های ظاهری که این کاتالوگ ها دارند باعث جذب مشتریان زیادی می شود.

ویژگی های یک کاتالوگ خوب

بیشتر تولید کنندگان برای معرفی محصولات و خدماتشان کاتالوگ طراحی می کنند. جذابیت های کاتالوگ ها مشتریان زیادی را جذب می نماید. البته نقش کاتالوگ مناسب در بازدهی و معرفی بهتر محصول مهم و حیاتی می باشد. بایدها و نبایدها و  ویژگی ها ی کاتالوگ مناسب:

ویژگی های یک کاتالوگ خوب

ویژگی های یک کاتالوگ خوب

متن کاتالوگ

اولین مورد از ویژگی های یک کاتالوگ خوب، محتوای جذاب و مناسب می باشد. باید یک محصول را با محتوای خوب معرفی کرد. بهتر است محصول خود را با همه ویژگی هایی که دارد معرفی کنید؛ حتی مشتریان معروف شما، شرکت شما و هر اطلاعات دیگری که به مشتریان کمک خواهد کرد تا تصمیم گیری درستی داشته باشند را در کاتالوگ قید کنید. محصول خود را حرفه ای معرفی کنید از ویژگی های بارزی که ان باعث وجه تمایز آنها از دیگر محصولات می شود استفاده نمایید. کاتالوگ ها معمولا نباید طولانی و خسته کننده باشند بنابراین باید در کمترین جملات بتوانید محصول را به بهترین شکل ممکن معرفی کنند.


چاپ کاتالوگ فوری با بهترین کیفیت در چاپ قاصدک سفید


  • باید در نوشتن کاتالوگ ابتدا محصول و شرکت خود را معرفی کرده و این توضیحات باید بین ۵۰ تا ۱۵۰ کلمه باشد.
  • برای هر قسمت از کاتالوگ که در آن قصد نوشتن توضیحاتی را دارید یک عنوان در نظر بگیرید تا ذهن خوانندگان منظم بتواند ویژگی های محصول شما را دریافت نماید.
  • محصول خود را به صورت حرفه ای معرفی کرده و ویژگی های بارزی که وجه تمایز محصول شما از دیگر محصولات می باشد را مورد استفاده قرار دهید.
  • کاتالوگ ها معمولا نباید طولانی و خسته کننده باشد از این رو باید در کمترین جملات بتوانید بهترین معرفی را از محصول خود ارئه دهند.

رنگ بندی کاتالوگ

رنگ بندی مناسب نیز یکی دیگر از ویژگی های یک کاتالوگ خوب به حساب می آید. در صورتی که از رنگ هایی استفاده شود که باعث زده شدن چشم می شود، خواننده به سرعت خواندن آنرا کنار خواهد گذاشت زیرا چشم وی خسته می شود و امکان مطالعه ادامه کاتالوگ وجود نخواهد داشت. معمولا از رنگ های نسبتا تیره و کمتر جیغ به منظور طراحی کاتالوگ ها استفاده می شود و رنگی انتخاب می شود که باعث زده شدن چشم نشود.

عکس در کاتالوگ

استفاده از عکس برای صفحات کاتالوگ ضرورت دارد و همچنین بهتر است برای طراحی اولین صفحه ی کاتالوگ  از عکس محصولات خود استفاده نمایید. تصاویر باید با خلاقیت و جذابیت استفاده شده و از تصاویر ساده و کم کیفیت استفاده نشود. تصویر نقش مهمی در جذب مشتری ایفا می کند . هر بخش از کاتالوگ که توضیحی در مورد ویژگی های محصولات در اختیار مصرف کننده می گذارد باید دارای تصاویر مربوط به خود باشد. عکس ها نباید ساده باشد بلکه باید نهایت خلاقیت در عکاسی و طراحی در این تصاویر وجود داشته و از جنبه های مختلف بتواند جذابیت به وجود آورد.

در صورتی که از عکس درون کاتالوگ استفاده نشود، خواننده کاتالوگ از خواندن متن خسته خواهد شد و به دلیل عدم تشریح مناسب و نبود عکس، متن نوشته شده را به خوبی درک نخواهد کرد. در نتیجه یکی دیگر از ویژگی های یک کاتالوگ خوب و مناسب، وجود عکس های متناسب با متن نوشته است.


چاپ کاتالوگ فوری با بهترین کیفیت در چاپ قاصدک سفید


طراحی مناسب یک کاتالوگ

طراحی مناسب یک کاتالوگ

اندازه کاتالوگ

بهتر است کاتالوگ ها نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک باشند. البته این به نوع کاتالوگ ها هم بستگی دارد چرا که بعضی مواقع کاتالوگ ها به صورت دفترچه می باشند یا گاهی اوقات برای دسترسی مسافران در هواپیماها یا وسایل نقلیه عمومی قابل استفاده هستند اما معمولا کاتالوگ ها با اندازه ی استاندارد تهیه خواهد شد. کاتالوگ های بزرگ مشکلات حمل را به همراه دارند و کاتالوگ های کوچک ممکن است شرح محتوا را به صورت کامل انجام ندهند. در نتیجه در طراحی کاتالوگ و محتوای انتخابی برای قرار گرفتن درون کاتالوگ، می بایست حجم و اندازه نهایی کاتالوگ مورد توجه قرار بگیرد.

جنس کاتالوگ

موضوع حائز اهمیت استفاده از کاغذهای مرغوب برای کاتالوگ  می باشد. بهتر است از کاغذهای روغنی استفاده شود تا هم براق بوده و هم جلب توجه بیشتری برای مشتریان به وجود آورد. کاتالوگ های روغنی علاوه بر آنکه جلوه بهتری به متقاضی ارائه می کنند، از کیفیت بهتری نیز برخوردار هستند و دیرتر از سایر کاتالوگ ها خراب می شوند. وجود خاصیت روغنی این کاتالوگ ها باعث ایجاد یک حس خوشایند در خواننده شده و وی را به خواندن کامل کاتالوگ ترغیب می کند.

حال که با مهم ترین ویژگی های یک کاتالوگ خوب آشنا شدید، می توانید نسبت به طراحی آن و انتخاب جنس، رنگ، اندازه و … کاتالوگ خود اقدام کنید. در نظر داشته باشید که حد اعتدال را رعایت کنید تا هم از لحاظ هزینه چاپ و هم از نظر بازدید آینده آن در یک حد مطلوب قرار بگیرید. نکات معرفی شده در خصوص ویژگی های یک کاتالوگ خوب، به افزایش کیفیت آن خواهد انجامید و در عین حال می تواند هزینه های شما را در طراحی کاتالوگ هدفمند کند.