رای شما post

سربرگ برگه‌ای است که به طور معمول در قطع استاندارد A4 ارائه می‌شود و برای انجام امور نامه‌نگاری ادارات و موسسات یا اشخاص حقیقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع اگر بخواهیم سربرگ را به شما معرفی کنیم اینطور می توان گفت که اطلاعاتی که در بالا و پایین کاغد چاپ می شود را همان سربرگ می نامند.در طراحی سربرگ می بایست به نکات متفاوتی توجه کرد به عنوان مثال اگر میخواهید یک سربرگ اصولی داشته باشید باید به این توجه داشته باشید که چه اطلاعاتی در سربرگ خود چاپ کنید.

اطلاعاتی مانند لوگو شرکت، آدرس، نام سازمان، آدرس، شماره های سازمان و… را می توانید در سربرگ خود چاپ کنید. چاپ و طراحی سربرگ به کسب و کار شما هویت می بخشد و کمک می کند شرکت شما در چشم مخاطب در شرکت هماهنگ و یکپارچه به چشم بیاید. به طور معمول محل قرارگیری آرم و عنوان در بالای سربرگ پیش بینی می‌شود، این مورد به ویژه در سربرگ‌های ادارات دولتی به عنوان یک اصل رعایت می‌شود. اگر چه در سایر موارد طراح می‌تواند با توجه به روحیه و محدوده‌ی فعالیت سفارش دهنده، مکان مناسب برای قرار گرفتن آرم و عنوان را تعیین کند.

طراحی سربرگ

طراحی سربرگ

محل قرارگیری آرم

بسته به نوع طراحی سربرگ، لوگو و آرم شرکت غالبا محدوده‌ای بین ۵ تا ۱۵ سانتی‌متر مربع را به خود اختصاص می‌دهد. ابعاد نشانه، اگر چه متأثر از شکل گرافیک آن قابلیت کوچک و بزرگ شدن خواهد داشت. بدیهی است که محل قرارگیری آرم نباید لطمه‌ای به کاربری اصلی سربرگ‌(ضرورت نگارش متن بر روی آن) وارد کند.


چاپ سربرگ فوری با بهترین کیفیت در چاپ قاصدک سفید


قرار گرفتن نشانه و عنوان در سمت چپ یا راست‌(بالا) بستگی به شکل و جهت نشانه دارد، ولی به طور معمول در سربرگ های دولتی نشانه در سمت راست بالا قرار می‌گیرد تا امکان درج تاریخ و شماره نامه در سمت چپ بالا میسر باشد، زیرا درج موارد یاد شده در سمت چپ این امکان را فراهم می‌کند تا پس از آرشیو و بایگانی نامه‌های وارد شده، دستیابی به نامه‌های مورد نظر بر اساس شماره و تاریخ نامه‌(در هنگام ورق زدن پرونده بایگانی شده سریع تر انجام پذیرد.)

محل قرارگیری عنوان

عنوان در طراحی سربرگ، بلافاصله در کنار آرم قرار می‌گیرد. اغلب بخش‌های اصلی عنوان را با قلم بزرگ‌تر از بخش های دیگر قید می‌کنند. لازم به توضیح است در صورتی که عنوان طولانی باشد، امکان شکستن آن به دو یا سه خط مقدور است. نوع قلمی که برای عنوان استفاده می‌شود باید با گرافیک آرم و محدوده فعالیت صاحب آن متناسب باشد. اندازه قلم عنوان بستگی به کوتاه یا مفصل بودن آن بین ۱۰ پوینت تا ۱۴ پوینت تعریف و معمولا با قلم ضخیم ارائه می‌شود.

محل قرارگیری عنوان بسته به شکل کلی قابل تعریف است اما قرارگیری عنوان در بالای نشانه‌ی فرضی دور از ذهن است. بر حسب شکل آرم و ضرورت‌های دیگر، در پایین، چپ یا راست نشانه جای خواهد گرفت.

محل قرارگیری نشانی

نشانی اغلب در سربرگ قید می‌شود. هم‌چنین نحوه چیدمان نوشتار نشانی نیز تحت تاثیر دیگر عوامل بصری است. اندازه‌ی قلم بستگی به کوتاه یا بلند بودن آن و نوع فونت انتخابی، محدوده‌ای بین قلم ۸ تا ۱۲ پوینت نازک خواهد داشت.

سربرگ

سربرگ

ابعاد سربرگ

قطع استاندارد A5 پس از قطع A4 در اولویت طراحی قرار دارد. معمولا این قطع برای مکاتبات داخلی و یا متن‌های کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. باید توجه داشت اگر چه ابعاد سربرگ‌های A5 نصف سربرگ‌های A4 است اما نباید عناصر بصری را نیز به همین نسبت کوچک کرد، بلکه باید دقیقا و مجددا انتخاب قلم نوشتار و ابعاد عناصر بصری انجام پذیرد. نحوه طراحی سربرگ در قطع‌های گوناگون، معمولا یکسان است و تفاوت چشمگیری با یکدیگر ندارند.


چاپ سربرگ فوری با بهترین کیفیت در چاپ قاصدک سفید


به این نکته شما توجه داشته باشید که شاید A5 نصف A4 باشد اما به این معنا نیست که شما باید در سربرگ A5 اطلاعات کمتری را وارد کنید. این به طراحی سربرگ شما بستگی دارد شما می توانید در سربرگ A5 از فونت ریزتری استفاده کنید و تمام اطلاعات خود را در برگه جای دهید فراموش نکنید که اطلاعات وارد شده در سربرگ کاملا خوانا و قابل مفهوم برای مخاطب باشد.

نکات پایانی

عناصری که قید می‌شوند از حاشیه‌های سربرگ فاصله خواهند داشت (این حاشیه‌ها از یک سانتی‌متر کمتر نخواهند بود.). در طراحی سربرگ باید توجه داشت زمینه‌ سربرگ حتی الامکان فاقد رنگ باشد، زیرا در صورت عدم رعایت این امر، در هنگام کپی گرفتن یا ارسال سربرگ به وسیله فکس، زمینه‌ی نسخه‌ی تکثیر شده، تیره و فاقد کیفیت و کاربرد خواهد بود.

طراحی سربرگ‌ با قطع‌های متفاوت و گرافیک متنوع امکان پذیر خواهد بود. هم‌چنین گرفیک اجرا شده برای سربرگ باید به گونه‌ای باشد تا مشکلی برای نگارش متن و خواندن آن ایجاد نکند. بسته به موضوع و محدوده فعالیت و هم‌چنین نظر سفارش دهنده، محدودیت‌های ذکر شده امکان کم‌رنگ شدن دارند.