رای شما post

اصول اساسی و مراحل طراحی پوستر در ایران و بیشتر کشورهای دنیا بر اساس معرفی ۵ مولفه اصلی در طراحی گرافیکی توسط گرافیست می باشد، به بیان ساده تر هر پوستر از ۵ کاراکتر تشکیل می شود، چنانچه از این تعداد بیشتر باشد، حتما تعداد کاراکتر های اضافی از چشم مخاطبان جا خواهد ماند و مخاطبان کالا آن کاراکتر تبلیغاتی را نمی بینند. شایان ذکر است که طراحان گرافیکی به مظور طی مراحل طراحی پوستر می توانند از شعار تبلیغاتی و لوگو تایپ فارسی در گوشه راست و یا لوگو تایپ انگلیسی در گوشه چپ و بقیه مولفه های گرافیکی استفاده نمایند.

مراحل طراحی پوستر

مرحله ۱: توجه به تصاویر

اولین گام از مراحل طراحی پوستر با انتخاب کردن یک تصویر اصلی و یک بک گراند مناسب و هماهنگ با تصویر اصلی و همچنین در یک هامونی آغاز می شود، البته در نظر داشته باشید که رنگ های انتخابی متناسب با صنعت مورد تبلیغ باید انتخاب شود. تبلیغی که قرار است در پوستر ظاهر شود، می بایست با رعایت نکات مختلفی از جمله رعایت رنگ ها، ذهنیت خواننده، منظور نویسنده و… همراه باشد. به عنوان مثال استفاده از رنگ ها برای رساندن مطلب حتی قبل از خواندن موضوع می تواند استفاده شود.

مراحل طراحی پوستر جذاب

مراحل طراحی پوستر جذاب

مرحله ۲: انتخاب فونت مناسب

هرگز انتخاب فونت مناسب را در طراحی پوستر فراموش نکنید، سعی کنید از یک فونت ساده و خوانا استفاده کنید تا مخاطبان محصول در اولین نگاه بتوانند به راحتی مطلب روی پستر را بخوانند. فونت ها بسته به محتوا و ذهنیتی که باید در مخاطب ایجاد شود، انتخاب می شوند. استفاده از فونت های کوچک می تواند باعث عدم خوانایی پوستر از فاصله اندکی دور شود و مخاطب را به پوستر جذب نخواهد کرد. از طرف دیگر بزرگی بیش از حد فونت پوستر می تواند باعث عدم هماهنگی اجزای مختلف پوستر شود.


انجام تمامی امور چاپ در مرکز چاپ قاصدک سفید


مرحله ۳: انتخاب شعار تبلیغاتی و هدف طراحی پوستر

پیش از طراحی پوستر به دنبال یک شعار مناسب و جذاب با دیدگاه بازاریابی باشید تا بتوانید هدف از طراحی پوستر و تبلیغات را به مخاطب القاء کنید. شعارهایی که به فرد حسی دلنشین را القا کند و یا از ریتم خوبی برخوردار باشد مطمئنا تا مدت ها بر ذهن مخاطب باقی خواهد ماند. در نتیجه شخص همواره تصویر پوستری که در پس زمینه شعار استفاده شده شما قرار دارد و نام برند شما را به خاطر خواهد داشت.

مرحله ۴: دقت به چیدمان

سعی کنید از شلوغی در تصویر هر پوستر بپرهیزید، در نظر داشته باشید چنانچه هر یک از کاراکتر ها به صورت به هم چسبیده و یا همانطور که در ابتدای این نوشتار ملاحظه کردید، بیش از ۵ کاراکتر باشد، حتما چند مولفه مهم از پوستر را نخواهد دید. اگرچه یک پوستر نباید شلوغ باشد، از طرف دیگر نیز سادگی بیش از حد می تواند باعث عدم جلوه گری پوستر شود. باید دقت شود که در عین حال که پوستر طراحی شده شلوغ نباشد، از فقر محتوا نیز رنج نبرد و به نوعی اعتدال را باید در طراحی پوستر رعایت کرد.

مراحل طراحی پوستر

مراحل طراحی پوستر

مرحله ۵: انجام تحقیقات بازاریابی

پیش از طی مراحل طراحی پوستر در هر صنعت، پوستر های موجود در آن صنعت را جمع آوری کنید، تا هم بتوانید برای طرح پوستر سفارش دهنده یک وجه تمایز و برتری با بقیه طراحی ها انجام شده پیشین ایجاد کنید. دیدن طرح های مختلف و پوسترهایی با طراحی صحیح می تواند یک جرقه را در ذهن شما ایجاد کند. البته باید در نظر داشته باشید که الهام گرفتن از روی پستر ابدا کار اشتباهی نیست! چیزی که باعث کاهش کیفیت پوستر شما خواهد شد، تکرار و تقلید از روی سایر پوسترها می باشد.