رای شما post

 

واژه‌ی پیکسل از عبارت عنصر عکس آمده است و کوچکترین عنصر هر عکس می‌باشد. همچنین واحد قابل برنامه نویسی رنگی نیز به حساب می‌آید. این واحد بیشتر از آن که واحدی فیزیکی باشد، واحد منطقی به حساب می‌آید که اندازه‌ی فیزیکی آن به میزان رزولوشن صفحه نمایش شما بستگی دارد. اگر رزولوشن صفحه نمایش را به بیشترین میزان ممکن تنظیم کنید، اندازه فیزیکی هر پیکسل با اندازه فیزیکی هر نقطه از صفحه نمایش برابر است. همچنین اگر رزولوشن عکس کمتر از مقدار بیشینه باشد، اندازه‌ی پیکسل بزرگ‌تر از اندازه هر نقطه از صفحه نمایش خواهد بود، بنابراین هر پیکسل بیشتر از یک نقطه را خواهد گرفت.

با بیش از حد زوم کردن به عکسی می‌توانید درک بهتری از آن داشته باشید، همانطور که در عکس زیر می‌بینید:

همانطور که در عکس می‌بینید، فرد دیده شده در عکس ۱۶۰۰ درصد زوم شده است. هر کدام از بلوک‌های دیده شده، در واقع یک پیکسلی از عکس می‌باشند. به هر تصویری که در صفحه نمایش رایانه وجود دارد نیز زوم کنید، دقیقا پیکسل‌ها دیده می‌شوند. این قانون در مورد عکس‌های پرینت شده نیز صدق می‌کند که از چندین نقطه کوچک تشکیل شده است که با معیاری به نام DPI سنجیده می‌شود.

 

تعداد پیکسل چیست ؟

رزولوشن می‌تواند به تعداد پیکسل اشاره داشته باشد. این مورد تعداد تمام پیکسل‌هایی است که تصویر شما را تشکیل داده‌اند. فرمول محاسبه رزولوشن تصویر در این مورد همان فرمول محاسبه مساحت مستطیل یعنی حاصل ضرب طول در عرض است. برای مثال در صورتی که یک عکس با ابعاد ۴۵۰۰ پیکسل در ۳۰۰۰ پیکسل دارید، رزولوشن آن برابر با ۱۳,۵۰۰,۰۰۰ پیکسل است. به دلیل اینکه استفاده از این عدد خیلی سخت است، شما می‌توانید آن را بر یک میلیون تقسیم کنید تا به مگاپیکسل تبدیل شود. بنابراین ۱۳,۵۰۰,۰۰۰ / ۱,۰۰۰,۰۰۰ برابر است با ۱۳٫۵ مگاپیکسل.

 

تراکم پیکسل چیست؟

یکی دیگر از انواع رزولوشن که ممکن است به آن اشاره شود، نحوه پراکندگی تمام پیکسل‌های یک عکس است که معمولا به آن تنوع پیکسل گفته می‌شود.