رای شما post

تاکنون سیستم‌های چاپ تصاویر، تحولات زیادی داشته است. چاپ‌ سربی، فلزی، سنگی، ژلاتینی، افست، دیجیتال و غیره از انواع چاپ‌ محسوب می‌شوند. در دهه‌های گذشته برای چاپ تصاویر در تیراژ بالا از افست یا لیتوگرافی استفاده می‌شد؛ که از کیفیت و امکانات محدودی برخوردار بود؛ اما در سال‌های اخیر پیشرفت تکنولوژی و افزایش آگاهی و آشنایی با چاپ دیجیتال در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت چاپ، تغییرات اساسی ایجاد شده است. چاپ دیجیتال، تازه‌ترین روش برای تبدیل تصاویر دیجیتال و با کیفیت به محصولات چاپی است. معمولا از این سیستم، برای تیراژ‌های پایین استفاده می‌شود.

[ez-toc]

یکی از دیگر روش‌های چاپ که امروزه محبوب شده «چاپ دیجیتال» است.به منظور آشنایی با چاپ دیجیتال  به صورت کلی می بایست اشاره کرد که در این مدل از چاپ، به‌وسیله چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه‌ای انجام می‌شود و دارای ویژگی‌هایی است که مهم‌ترین‌ آنها چاپ تصاویر در تعداد پایین و سرعت در چاپ و پاسخ‌گویی فوری به نیازهای مشتریان است. همچنین، صرفه‌جویی در به‌کارگیری نیروی انسانی و توان روزافزونِ ماشین‌های چاپ دیجیتال در افزایش کیفیت و کاهش هزینه‌ی تمام شده‌ی به ازای هر برگ چاپی و همزمان افزایش تیراژ به این معناست که چاپ دیجیتال امروز در حال رسیدن به نقطه‌ی رقابت با چاپ افست و حتی پشت سر گذاشتن آن است.

آشنایی با چاپ دیجیتال

آشنایی با چاپ دیجیتال

آشنایی با چاپ دیجیتال

اطلاعات مربوط به چاپ تصاویر، از طریق رایانه و در قالب یک رشته بیت به چاپگر ارسال می‌شود. در واقع پایه و اساس چاپ دیجیتال، یک تصویر شطرنجی یا اصطلاحا یک بیت مپ است؛ که داده‌ها را از طریق رایانه به چاپگر منتقل می‌کند.

 


چاپ دیجیتال فوری با بهترین کیفیت در چاپ قاصدک سفید


انواع چاپ دیجیتال

به منظور آشنایی با چاپ دیجیتال، می بایست روش های انجام چاپ دیجیتال را فراگرفت و در مورد آنها اطلاعات کسب کرد. ۷ روش اصلی برای انجام چاپ دیجیتال وجود دارد:

۱. روش چاپ دیجیتال نوری
۲. روش چاپ حرارتی
۳. روش تصعید رنگ
۴. روش چاپ
۵. روش چاپ جوهرافشان
۶. روش چاپ الکتروفوتوگرافی (جامد پودری، مایع)
۷. مارکر لیزری

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال

در راستای آشنایی با چاپ دیجیتال، می بایست نسبت به مزیت ها و معایب این مدل از چاپ اطلاعات کاملی بدست آورد.

مزایای چاپ دیجیتال

 

  1. هزینه چاپ دیجیتال، در قیاس با چاپ افست بسیار زیاد است اما استفاده از سیستم دیجیتال، در تیراژ پایین بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. در این سیستم، هزینه چاپ هر صفحه ثابت بوده و با افزایش تعداد تغییر نمی‌کند.
  2. سرعت چاپ در سیستم دیجیتال بسیار زیاد است.
  3. در سیستم‌ افست امکان تغییر داده‌ها وجود نداشت اما در سیستم دیجیتال، شما می‌توانید به راحتی بخشی از داده‌ها را تغییر دهید.
  4. کار با دستگاه‌های قدیمی چاپ مانند افست، گراور و فلکسو به دلیل اینکه باید در هنگام چاپ، نسبت به کمرنگی یا پر رنگی تصاویر تصمیم‌گیری می‌شد دارای حساسیت بالایی بود. از این جهت کار با این دستگاه‌ها نیازمند استخدام یک اپراتور مجرب بود. درصورتی که کار با دستگاه چاپ دیجیتال، نیازمند توانایی و تجربه خاصی نیست. در چاپ دیجیتال تصمیم‌گیری درباره رنگ تصاویر در مرحله آماده‌سازی و قبل از چاپ صورت می‌گیرد که این مسئله سبب صرفه‌جویی در به کارگیری نیروی انسانی می‌شود.
  5. در سیستم چاپ دیجیتال پرینتر مستقیما به رایانه متصل می‌شود و داده‌ها را مستقیما از رایانه دریافت کرده و چاپ می‌کند. چاپگر‌های لیزری و جوهر افشان جزء رایج‌ترین دستگاه‌های چاپ دیجیتال محسوب می‌شوند. در جهت آشنایی با چاپ دیجیتال با روش جوهر افشان می بایست گفت که در این سیستم تونر، به شکل یک لایه نازک روی سطح چاپی قرار می‌گیرد ولی در سطح چاپی نفوذ نمی‌کند. در مرحله بعد، با استفاده از مواد پوششی و با تابش اشعه UV یا فرآیند‌های حرارتی، اقدام به تثبیت رنگ‌ها می‌‌نمایند.
  6. در چاپ دیجیتال سطح چاپی می‌تواند هریک از این موارد باشد: کاغذ، کنواس، کاغذ عکاسی، فوم برد، بوم، پارچه، چوب، شیشه و سنگ.

 


چاپ دیجیتال فوری با بهترین کیفیت در چاپ قاصدک سفید


معایب چاپ دیجیتال

  1. چاپ دیجیتال از رنگ‌های استاندارد استفاده می‌کند.
  2. برای محصولات چاپی بزرگتر و در تیراژ بالا هزینه‌بر است.

بعد از آشنایی با چاپ دیجیتال به صورت کامل، می توان تصمیمات مربوط به انتخاب شیوه چاپ را در نظر گرفت. در صورتی که نیازمند تعداد تیراژ بالای چاپ هستید، استفاده از چاپ افست پیشنهاد می شود و در صورتی که میزان تعداد چاپ کم می باشد، می توان از چاپ دیجیتال استفاده کرد.