اولین گام چاپ فیبر مدار چاپی است و استفاده از فیبرهای سوراخدار باعث کندی کار و سیم کشی های پیچیده و از دست رفتن زمان می شود و همچنین امکان بروز اشتباهات زیاد در آن وجود دارد

پس فیبر مدار چاپی بهترین گزینه برای ساخت مدار است و استفاده از فیبرهای سوراخدار فقط برای مدارات ساده و برای افراد مبتدی توصیه می گردد ….

انواع روشهایی که میتوانیم فیبر مدار چاپی را چاپ کنیم و موفق به ساخت یک مدار الکترونیکی شویم:

۱-کپی مستقیم طرح روی فیبر توسط کاغذ کربن و ماژیک ضد آب (کیفیت کم)
۲-استفاده از علائم آماده یا لتراست (تقریبا منسوخ شده) (کیفیت کم)
۳-پوزتیو یا فیبر حساس به نور (کیفیت خوب)
۴-لامینت ( کیفیت خیلی خوب)
۵-سیلک اسکرین (کیفیت خوب)

۱- کپی مستقیم طرح روی فیبر توسط کاغذ کربن و ماژیک ضد آب:

در این روش اول طرحمونو روی کاغذ مخصوص طراحی رسم میکنیم، اگر با قلم های مخصوص طراحی رسم شود بهتر و دقیق تر است. بعد از آن مابین ورق و فیبر کاربن قرار میدهیم و روی خطوط نقشه ی خود میکشیم تا طرح ما روی فیبر انتقال یابد سپس روی خطوط چاپ شده روی برد با ماژِیک ضد آب خط میکشیم وسپس اسید کاری.

۲- استفاده از علائم آماده یا لتراست:

خطوط و علائم مخصوص نقشه کشی مدارات الکترونیک به صورت آماده ما آن را با نام حروف برگردان یا لتراست می شناسیم. ما میتوانیم توسط آنها طرح خود را روی فیبر مسی ترسیم کنیم البته باید اندازه ها را با دقت در نظر بگیریم و مطمئن شویم که لتراست روی فیبر بچسبد تا در زمان چاپ اسید زیر لتراست نفوذ نکند تا منجر به خراب شدن طرح شود (قابل ذکر شما دوستان عاشق الکترونیک این نکته است که امروزه لتراست منسوخ شده و در بازار الکترونیک یافت نمی شود پس به دنبال آن نگردید) گشتم نبود نگرد نیست.